FinaaliKurko ja kurkokausi taputeltu
Tulokset, väliajat, Touhon kuvat, Paukun kuvat
Kun viimeinen rastileima piippasi ja otsalamput sammuivat, yksi asia on varma: tämä ei ollut vain suunnistus, tämä oli Finaali-seikkailu!
Oitinmäen kartta tarjosi juuri sen, mitä Kurko kaipaa: metsää, rinnettä ylös alas, pystyvihreää ja sen verran pimeyttä, että kompassikin mietti elämänvalintojaan. Kartta näytti välillä modernilta taideteokselta, mutta sehän oli osa elämystä! Jos joku eksyi reitiltä, ei se ollut virhe – se oli vaihtoehtoisen reitin tutkimista Kurko-tyyliin.
Tulokset? Ne ovat kuin hyvä kartta: jokainen saa tulkita itse. Kurkoilla ja Gubeilla oli helppo rata – voittajat ratkesivat jo edellisillä vaikeilla koitoksilla, joten finaali oli enemmän yhteinen juhlahölkkä kuin taistelu. SuperGupeilla sen sijaan voittaja oli vielä mysteeri, joten radat ja hajonnat olivat vähän kinkkisempiä – ei ihan sudoku, mutta ei myöskään ristikko. Ja HelppoElämä? No, se oli niin helppoa, että rastit melkein tulivat vastaan ja kysyivät: “Tarvitsetko apua?”
Kurko kärkikahina – sekunnit ratkaisivat!
Oitinmäen pimeydessä nähtiin todellinen kurkoilu, kun Vilho Hietala nappasi voiton ajalla 39.53 – ja teki sen tyylillä, joka sai kartan näyttämään helpolta. Atte Löfbacka jäi vain 4 sekuntia – eli jos kiertänyt supan toisin, tarina voisi olla toinen. Supan kierto oli kuin valinta elämässä: oikea vai vasen? Kolmospaikan otti Tuukka Senttula, joka tuli maaliin 28 sekuntia kärjestä, ja heti perässä Simo Klemettinen, vain 34 sekuntia voittajasta.
Guppe-sarjan glamour – sekunnit ja lögi ratkaisivat!
Kuusaan pimeydessä nähtiin todellinen taistelu, kun Liisa Peltonen nappasi voiton ajalla 40.39. Liisa näytti, että kurkoilu ei ole vain miesten juttu – se on tyylilaji!
Mutta mikä jännitys: Lasse Kautto jäi vain 7 sekuntia – eli jos olisi juonut lögiä vasta maalissa, hopea olisi voinut olla kultaa.
Pronssista käytiin tiukka kamppailu, ja Nuutti Hietala otti sen 41.50 ajalla, mutta heti perässä hengitti Lauri Pohjola vain 2 sekuntia jäljessä. Ja Johannes Anttila tuli kuin varjo, sekunnin Laurin takana.
SuperGuppe – kun kokemus kohtaa kurkoilun!
Kultaan kurkotti Seppo Särkkä ajalla 38.02 ja kakkospaikan nappasi Pekka Noponen jääden 42 sekuntia. Itkosen Rami taiteili itsensä kolmanneksi ajalla 40.37.
👉SuperGuppe todisti: vauhti ei katoa iän myötä – se vain muuttuu legendaksi!
HelppoElämä – kun kurkoilu on nautiskelua!
Tässä sarjassa ei kiirehditty, vaan nautittiin elämästä – ja silti nähtiin tiukkaa taistelua! Ohto Karjalainen otti voiton ajalla 21.18, todistaen, että helppo elämä voi olla myös nopea elämä.
Hopealle kurkotti Petri Hämynen, vain 1.42 perässä – eli juuri sen verran, mitä menee, kun pysähtyy miettimään, onko rastilla joululahjoja.
Kolmospaikan nappasi Eetu Jutila, mutta heti kannoilla Siiri Hemminki ja Eija Laukka.
Kiitos P-tontuille – ohjaus oli taidetta, mutta ei koskeen!
Hyvät kurkoilijat, ennen kuin kartat avattiin ja pystyvihreä kutsui, oli yksi kriittinen rastiväli: auton parkkeeraus. Ja kuka sen hoiti? P-tontut!
Teitä oli useita, ohjaamassa ties mihin – mutta ei koskeen. Teidän ansiosta parkkipaikka ei ollut improvisaatiota, vaan järjestyksen juhla. Jokainen auto löysi paikkansa, ja loppu oli kuin hyvä suunnistus: loppu hyvin, kaikki hyvin.
Suuret kiitokset ratamestareille, jotka piirsivät nämä pimeyden polut, tulospalvelun tontuille, jotka taikoivat numerot järjestykseen, rastien viejille, jotka piilottivat ne juuri sopivan ovelasti, ja kaikille taustajoukoille, jotka tekivät tästä mahdollista.
Erityiskiitos Kuusaan Martoille, jotka tarjosivat kuumaa glögiä kylmettyneille FinaaliKurkon sankareille – se oli kuin rastipiste höyryävässä kupissa!
Ja ennen kaikkea – kiitos kilpailijoille, jotka uskalsivat yöhön!
Niille, jotka eivät uskaltaneet – toivotamme silti oikein hyvää joulua ja nähdään ensi kaudella!
Ja mitä niille lainsuojattomille, jotka ilmestyvät salakavalasti mukaan? Sallitaan heidät ensi kaudella – vaikka FreeKurko-sarjaan, jossa rastit ovat yhtä ovelia kuin tekijät itse! Tämän päätöksen tehköön ylempi viisaampi delegaatio – me vain ehdotamme, mutta he päättävät!
Ole Kurko– nähdään ensi kaudella!
Sepon Kirmasu, v. (ehkä 2009), sama kisakeskus ja sama loppukirikamppailu, oliko samanlaista otetta pojilla torstai illan finaalissa?

"Vastuuhenkilö lähtee salaiselle tarkastusmatkalle – kohteena Joulupukin porojen kesälomapaikka, jonka sijainti on niin salainen, että edes Google Maps ei uskalla näyttää sitä.
"Ja kyllä, kuvan porot ovat ihan oikeita poroja – vaikka jotkut epäilevät, etteivät ne ole palanneet Korvatunturille vaan piileskelevät edelleen salaisessa lomaparatiisissa. Tunnistaminen on kuitenkin ehdottomasti kielletty, sillä porot ovat lomalla incognito-tilassa.
Raportti luvassa heti, kun hän saa selville, ovatko porot palanneet Korvatunturille vai jääneet nauttimaan palmuista ja rantahiekasta. Tilanne on kriittinen: ilman poroja joululahjat saattavat tulla perille vasta juhannuksena!"

9 kommenttia.
Lainsuojattomana sitä toisinaan miettii ja kokee, että ei taida olla tervetullut tapahtumiin. Vaikka se on kaikkien etu. Kun kunto tai taito ei riitä iän ja/tai sukupuolen mukaiseen sarjaan, ei ole kovin kohteliastakaan testailla järjestäjien odotteluintoa sinne kahden tunnin rajoille. Kovasti tuntuu myös koodit kiinnostavan siellä Superien kovimman kärjen takanakin, joten etua isosta kanssasuunnistajien joukosta lienee myös heille, jotka lainsuojattomien mukanaolosta kaiketi eniten nurisevat... Ylipäätään lajille on sitä parempi, mitä useampaa suunnistus kiinnostaa. Joten kannattaisin sitä, että kaikki saa pelata – myös yösuunnistuksessa.
Useimmat lainsuojattomat myös ihan vilpittömästi yrittää ilmaista sen. Mutta kovin usein vastaus järjestäjiltä on, että ”en minä sitä mihinkään voi kirjata”. Kun toistuvasti kohtaa tällaista, hiipuu into ilmaista asiaa ja ansaitsemattomien pisteiden kertyminen lakkaa kiinnostamasta kun ei se tunnu järjestäjiäkään kiinnostavan. Ja jos jostain syystä se tieto onkin tulospalveluun välittynyt, niin vaikkapa tänään kun pistetaulukkoja katsoo, siellä on sekä gubbe- että super-listalla edelleen joku jonka nimen perässä lukee ”alaikäinen” tai ”lainsuojaton”. Eli ovat kyllä kertoneet, mutta sitä ei ole huomioitu.
Kuntoilijat eivät ehkä ole myöskään tottuneet lukemaan kilpailuohjeita mutta ovat tottuneet siihen että radan voi valita mieleisekseen. Niinpä ei ole ihmeellistä, että kaikki eivät tule laittaneeksi sähköpostia organisaattoreille - saati julkista kommenttia.
Mikä sitten avuksi?
- Ohjeet vähintään kauden ensimmäisen kisan ennakkoon mukaan. Mutta uusia osallistujia tulee pitkin syksyä, joten tämä tuskin poistaa kaikkia ongelmia.
- Järjestäjien pakollisiin varusteisiin kynä ja paperia, johon lainsuojattomat voi listata. Ottaa muutamia minuutteja per kisa, mutta vaikka ilmoittautujien jono näyttäisi pitkältä, ei se silti niin paljon hidasta. Listasta voi sitten ottaa kuvan ja lähettää organisaattoreille, ei mene kauan.
- Lainsuojattomien sarja joo, mutta siinäkin pitäisi tehdä selväksi ketä siihen siis kuuluu, että osaavat ryhmittäytyä oikein ja suunnistaa oikealla kartalla. Mutta jos olen oikein ymmärtänyt, myös Gubbe-sarjassa on lainsuojattomia, vaikka sarjaohjeessa kyllä lukee ”tai muutoin kaltaistensa joukkoon kuuluvat” - he varmaan kaipaa eri rataa kuin supereiden lainsuojattomat.
- Kurkosivuille linkki johonkin lomakkeeseen: ”Lainsuojaton, ilmianna itsesi tässä”. Tulisi tehtyä heti.
Lopuksi: kiitos tästäkin kaudesta joka ikiselle järjestäjälle ja kanssasuunnistajalle! Sain paljon iloa ja elämyksiä harmaan syksyn keskelle. Katsotaan onko sitä tervetullut enää ensi vuonna.
Ei varmaan sinäänsä oleellisesti muuta mitään, kunhan vaan ihmettelen, missä vaiheessa ohjetta muutettiin.
Kompassin toimitus sovittu toisaalle, kun tämänhetkinen hallitsija ei vaivojen vuoksi päässyt tänään paikalle. Mutta ilman vaivaa tämä toinenkin toimitus hoituu.
Kiitos! 🙏
Huolestuneena kysyn saiko Jari kompassinsa takaisin? 🤔
Ja lainsuojattomat gubeista voi lähettää kuuhun, tai ainakin jättää pisteistä pois. 🚀
😉😁😋
Kiitos kaikille, jotka jaksoivat lukea tämän.
Kiitos ViPan poppoo finaalista.
Best Ever Kurkokausi ja Pais ois vetänyt viis minsaa kovempaa. 💪
Kirjoita kommentti
Pakolliset kentät on merkitty *.