PummiKurko pommitettu

Tulokset, väliajat.

GPS-seuranta, livelox, kartat, online-tulokset.

Pummikurkohan siitä sitten tulikin, ottamatta mitenkään kantaa illan tähtien suorituksiin, vaan enemmäkin ratamestarikaksikon. Nimittäin niinhän siinä kävi, että kaksikko viimeistä rastia viedessään väsyneenä 4h urakasta, ei osannut laittaa helpon elämän rastia oikeaan paikkaan (noloa). Ei tainnut helppoheikkejä häiritä, mutta illan Kurkoja se sitten häiritsikin, nimittäin heille helppo 9 rasti aiheutti ylimääräisiä kiemuroita, johtuen rastin väärästä sijoittelusta. Nöyrä pahoittelu tapahtuneesta. Tämän verran siinä sitten kesti, että näin pääsi tapahtumaan. 5 vuotta keskimäärin 30 rastia / kisa = 150 rastia, mikä tarkoittaa että 99,33 % varmuudella ne on ollut oikeissa paikoissa? Ja eikä siinä kaikki vaan hajontoja valitessa tapahtui toinen moka illan pimetessä ja vatsataudin iskiessä, nimittäin Gubbe radalla pääsi livahtamaan rata, jossa paluu rasti oli sama kuin alkupään rasti. Tämä saattoi vaikuttaa illan Gubbe voittajaan sillä Lauria tämä arpaonni suosi.

Ilta alkoi Parkki Patella verkkaisesti, kun osa ”laiskoista” liikkujista yritti optimoida kävelymatkaa autolta kisakeskukseen ja laskelmoivat 9-tien lemmikin pihassa autoja, että jokos uskaltaisi pikkuhiljaa lähteä. Sitten se tulppa aukesikin ja sekös meinasikin johtaa pieneen panikkiin (ainakin Parkki Patella) ajoittaisena ruuhkana. Mutta loppujen lopuksi kaikki saatiin mahtumaan ja tilaakin jäi vielä 2 autolle, joten ei huonosti mitoitettu.

Mutta hei teitä oli kyllä aivan mahtava määrä liikkeellä 180! Kurkoja oli pitkin Suomea haalittu todella komea joukko lähtöviivalle peräti 37 kappaletta. Alkaa asettamaan haasteita kisapaikoille tämmöinen kurkovaellus. Liekkö ratamestarien ”maine” vai näkemättä jäänyt korean paketti teitä niin kiinnostanut.

Osa kurkoista oli ennakoinut tilattua Korean pakettia kirjaimellisesti ja illan kuvaajakin sai tuon ikuistettua. Maalissa noita maskeja ei kyllä enään näkynyt, liekkö nuo sitten löytyy maastosta rasteja pois hakiessa.

Illan radat saikin sitten sekä kiitosta, että rakentavaa kritiikkiä. Katsotaanko vielä ensi vuonna kuinka palaute uppoaa.
Tuloslistoja tiiraamalla voi ainakin päätellä, että hajonnat puri, kun vain pieniä sekunttitaisteluita lopputuloksista löytyy. Kurkoissa nähtiin hurja loppukiritaistelu Artun ja Eetun tullessa yhtäaikaa maalileimasimelle Eetun viedessä pidemmän korren. Gubeissa Lauri vei voiton virheettömällä suorituksella, Taanilan Vesan tullessa toiseksi. Kurkottarien mestari Kaisa laittoi Laurille kovasti kampoihin illan Gubbe mestaruudesta, mutta uusintakierros alun hajonnoille oli Laurille suosiollisempi. Jämsän lahja suomen suunnistukselle oli huolissaan illan tuloksista ja sen kyllä ymmärtää, kun kyse oli kuitenkin kakkos sijasta Kurkottarissa. Merja jätti hienosti perässä peesanneet pyörimään viimeiselle hajontakuviolle ja kuittasi komiasti monen Guben päänahan tarkalla suunnistuksella. Supereissa lainsuojaton Kati ennätti hiuksenhienosti maaliin ennen varsinaista SuperG voittajaa Tolosen Juhaa, Itkosen Ramin tullessa kakkossijalle. Helpossa Elämässä Jutilan Eetu voitti tiukan kirikamppailun Rantasen Tapanin kanssa.

Niin ja kuten tuli mainittua lähtö videoitiin ja taisi se lähtöläpsykin tallentua videolle, saattaa sieltä löytyä jokunen metsässä taapertaja myöskin ja Kurkojen loppukiritaistelu.

Kiitos ja kumarrus koko tiimin puolesta


12 kommenttia.

Pekka Noponen kommentoi 07.11.2025, 16:59:57
Ikävä kyllä joudun hylkäämään oman suoritukseni eilisestä kurkoilusta. Livelox paljastaa karun totuuden eli kävin väärällä radan toiseksiviimeisellä rastilla:(
Vesa Kilpi kommentoi 07.11.2025, 16:18:13
Supergubessa näköjään on vielä mulle pisteitä jaettu vaikka olen vielä hiukan alaikäinen. Poistakkee tokkiisa vielä tänä ja ensi vuonna superG-pisteet minulta.
Kurkokoordinaattori kommentoi 07.11.2025, 12:00:48
Järjestäjillä ei ole, eikä saa ollakaan, osallistujien syntymäaikoja tms. henkilötietoja. Pistetaulukoita korjataan sitä mukaa, kun tieto saavuttaa meidät jotakin kautta.
Tuntematon kommentoi 07.11.2025, 10:55:52
Pyörii näköjään noita "lainsuojattomia" ja "alaikäisiä" edelleen superguppejen pistetaulukossa, jotkut jopa kahteen kertaan.
Korjauksia, kiitos!
Gubbe Rautiainen kommentoi 07.11.2025, 09:59:04
Kiitos hyvistä radoista ja hajonnoista! Voisikohan minut vielä siirtää oikealle radalle (Gubbe BHJN), vaikka kuoleva Emit antoikin nyt hylsyn? Livelox näyttää kuitenkin, että oikeat hajonnat käyty... 😊
Rami kommentoi 07.11.2025, 08:36:46
Oli tosiaan hyvät hajonnat. Tämä kurkoformaatti, jossa hajontojen ei tarvi olla ihan tasapuolisia (eli voidaan mennä "viestihajonnoilla"), mahdollistaa hyvin hajontojen rakentelun. Tätä kannattaa hyödyntää myös "vetskusarjoilla", joissa valtaosa porukkaa kuitenkin ryhveltää. Tekee kurkoilusta aina vain kivempaa, kun ei tarvi juosta jonossa ja odotella leimausvuoroa rastilla. Tässä sitä oli hyödynnetty mallikkaasti :).
mukanaollut kommentoi 06.11.2025, 23:11:18
Jukola-tasoiset hajonnat, toivottavasti kasvaa korkoa Kotkaan:-) kiitos organisaatiolle!
Tulospalvelija kommentoi 06.11.2025, 20:55:11
Pientä hämminkiä tuloksissa tosiaan on. Syynä sekoiluun on ratamestarin vatsatauti joka aiheutti käsinkirjoitetun ratakoodimuistilapun kirjainten tulkintaongelman tulospalvelijalle. Selvitellään ja korjataan kun ehditään. Älkää menettäkö yöunia...
Merja kommentoi 06.11.2025, 20:46:51
Jes jes jes! Kiitos kiitos kiitos! 🤩🥳🤝
Vääräkoodi kommentoi 06.11.2025, 20:39:55
Kaikilla Guppe sarjan FHLO-hajonnalla olleilta rasti 12 puuttuu, koska järjestelmään on näköjään syötetty väärä rastikoodi. Eiköhän tilanne korjata kohta.
Merja kommentoi 06.11.2025, 20:18:11
Ja nyt löytyy liveloxista todistekin. 😁
Merja kommentoi 06.11.2025, 20:04:52
Miten voi olla mahdollista että mut on hylätty? Leimasin ihan satavarmasti ja vielä oikealla rastilla. Leimasin oli hassusti puun oksaan teipattu. Yhyy! Miks mulle ei maalissa sanottu että leima puuttuu. Yhyy!

Kirjoita kommentti

Pakolliset kentät on merkitty *.

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.