ArtistiMaksaaKurko: Kadonneiden sponsoreiden metsästys
Kortepohjan Suunnistajat olivat ennen opiskelijoita – nykyään he ovat vain elämäntapa. Kukaan ei enää lue tentteihin, mutta jokainen osaa lukea suunnistuskartan ja palautustölkin etikettiä yhtä hyvin. Homeesta ja huonosta sisäilmasta ei Kortepohjassa enää kärsitä, koska kaikki on jo uusittu: ihmiset, kämpät ja Rentukan naulakot. Kun ajatus syntyi, että Joutenjoen kartta toteutuu, Kortepohja heräsi kuin nälkäinen karhu keväthangilla.
Mutta jotain oli muuttunut. Suunta Jyväskylän väki – nuo paikalliset maastonkunkut – olivat kääntäneet kylkensä huippumaastolle. “Liian seksikäs”, he sanoivat. “Ei sovi kartalle.”
Kortepohjan väki vain nauroi ja suuntasi entistä syvemmälle siihen sammaleiseen rakkaudenlabyrinttiin, jota Keski-Suomen kansa kutsuu Joutenjoeksi. Tänä vuonna kortsuja eikä liukuvoidetta jaeta. Syntyvyys on ollut jo pitkään laskussa ja maasto itsessään tekee kaikki märäksi sukupuoleen ja suuntautumiseen katsomatta.
KortSu oli lähettänyt tukipyynnön myös Terälle. Rahaa ei kuulunut. Myöhemmin selvisi, että kiire ampumasuunnistuksen kanssa oli iskenyt. Terä oli vahingossa käyttänyt sponsoribudjetin ammuntoihin. “Laatua pitää tukea”, Terä oli todennut ja nyt savua riittää ainakin jälkipolville. Niinpä nimi piti paikkansa entistä paremmin. Artisti maksaa.
Mutta Kortepohjassa ei valitettu. JuMi räppäsi kannon päällä. Koomikko Vaismaa julisti, että jokainen, joka löytää maastosta oman kohtalonsa, saa sen pitää. Ja moni löysikin – toiset rakkauden, toiset kengättömän toverin ja yksi jopa puoliksi poltetun sikarin.
Aamun sarastaessa Joutenjoen metsät tuoksuivat kiimalle, hielle ja saavutuksille. Yksi viimeinen huuto kiiri Laajavuoren yli: “Kortepohja ei ehkä enää suunnistavia opiskelijoita tuota, mutta tarinoita kyllä!” Ja niin ArtistiMaksaaKurko 2025 jäi historiaan – tapahtumana, jossa Kurko(tara)ilu, Gubbeilu ja sponsorien puute yhdistyivät yhdeksi pyhäksi kolminaisuudeksi tasa-arvon nimissä.
T: Teko- ja muu äly
Tapahtumaohjeet
Opastus: https://maps.app.goo.gl/BXQZUK6eFXwvu8JZ6
Matkat: Kurkot, Gubet, Kurkottaret ja Nassikat 6,0-6,1 km (Kurkojen tavoiteaika 37 minuuttia), SuperGubet 3,7-3,8 km, Helppo Elämä 2,6 km (Todella helppo on tämä elämä).
Mittakaavat: Kurkot ja Kurkottaret 1:10000. Gubet, Superit ja Helppo 1:7500
Maasto: Tavanomaista todella paljon nopeampi ja hyväkulkuisempi keskisuomalaismaasto. Maastoa ei käytännössä tunnista keskisuomalaiseksi.
Muovit: Omat. Kurkot muovi A4, Gubet, SupeGubet ja Helppo Elämä A3.
Ilmoittautuminen päättyy: 18.20
Yhteislähdön aika: 18.30
Matka ilmoittautumiseen ja lähtöön: Paikoituksesta noin 2 km omatoimisesti verrytellen. Varaa aikaa. Viitoitus opastettu hyvin. Ainoastaan Helppo Elämä saa rajoitetusta paikoitustilasta johtuen ajaa ilmaiseksi lähtöpaikalle. Muille tarjolla VIP-parkkia hintaan 100 €/autokunta.
Helpon Elämän paikoitus sekä VIP: https://maps.app.goo.gl/ixzbWuxWtRoykryb6
Karttapalat




Maastokuvat







9 kommenttia.
Kurkot ja Kurkottaret 1:10 000
Muut 1:7500
Kirjoita kommentti
Pakolliset kentät on merkitty *.